Grodziska Akademia Szachowa

Grodziska Akademia Szachowa to cykl spotkań ukierunkowanych na doskonalenie gry w szachy. Tematyka i forma sesji są dobierane tak, by skorzystać mogli szachiści w różnym wieku i na różnym poziomie wtajemniczenia (dzieci i rodzice). Dotychczas odbyło się 5 sesji Akademii.

Kolejna sesja i równocześnie ostatnia przed wakacjami odbędzie się 15 czerwca 2019 r.


Sesje druga, trzecia, czwarta i piąta Grodziskiej Akademii Szachowej były organizowane na podobnych zasadach: 4-godzinne szkolenie szachowe prowadził mistrz międzynarodowy Michał Luch, równolegle instruktor Jacek Kiciński prowadził 1,5-godzinny bezpłatny otwarty warsztat szachowy. Tematy warsztatu:
– 30 marca: Atak i obrona w debiucie,
– 2 marca: Pionki są duszą gry,
– 26 stycznia: Taktyka w debiucie, w grze środkowej i w końcówce,
– 24 listopada: Szachy narzędziem rozwoju – instrukcja obsługi.

W listopadzie i w styczniu sesję kończyła symultana z Mistrzem. Krótką relację ze spotkania listopadowego można przeczytać i obejrzeć tutaj.


Inauguracyjna sesja Grodziskiej Akademii Szachowej odbyła się w sobotę 9 czerwca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Sportowej. Sesja składała się z trzech godzinnych wykładów:
– gambit – co to jest, dlaczego warto się interesować gambitami, przykładowe gambity,
– jak używać komputera i Internetu by doskonalić swoje rozumienie szachów,
– ciekawe partie z Pucharów Polski do lat 6, 7 i 8 (Poronin 2018).
W spotkaniu wzięło udział 20 osób. Materiał z sesji można pobrać tutaj – szczególnie polecam  wskazówki odnośnie aplikacji internetowych i sposobu korzystania z nich.