Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach halowych to mistrzostwa Polski juniorów młodszych. W programie Olimpiady znalazło się 12 konkurencji, które były rozgrywane w 7 miastach. Tegoroczną rywalizację organizowało Województwo Podlaskie, szachiści grali w dniach 7-14 maja w Serwach k/Augustowa.

W ramach Olimpiady rozgrywane są Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 12 oraz do lat 14 w oddzielnych grupach chłopców i dziewcząt. W każdej z czterech grup gra 52 zawodników wyłonionych w eliminacjach: 5 najlepszych w mistrzostwach Polski w poprzednim roku w roczniku „starszym”, 5 w roczniku młodszym, 10 osób z półfinałów oraz po 4 zawodników wyłonionych w eliminacjach strefowych (Polska jest podzielona na 8 stref po 2 województwa).

Turnieje są rozgrywane systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Tempo gry to 90 minut dla zawodnika plus 15 minut dodawanych po 40 posunięciu plus 30 sekund dodawanych po każdym posunięciu od początku partii. Wszystkie szachownice były transmitowane. Warto dodać, że udział większości zawodników finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, zawodnicy ponoszą wyłącznie koszty dojazdu na zawody.

Pobiliśmy nasz rekord frekwencji – w Olimpiadzie wzięło udział troje zawodników Szachowej Dwójki:

Anna Kicińska z wynikiem 5 pkt. z 9 zajęła 17. miejsce w grupie D14, zdobyła 2 pkt. w Systemie Sportu Młodzieżowego – w swoim roczniku Ania zajęła IV miejsce, co daje jej prawo startu w przyszłorocznej Olimpiadzie (bez eliminacji)

Lena Jastrzębska z wynikiem 4 pkt. z 9 zajęła 37. miejsce w grupie D12, zdobyła 1 pkt. w Systemie Sportu Młodzieżowego