Polki zdobywają srebro na Olimpiadzie

W dniach 1-13 września w Baku odbyła się 42. Olimpiada Szachowa. W turnieju OPEN wzięło udział 176 drużyn, a w turnieju kobiecym – 137. Obie polskie drużyny otrzymały siódme numery startowe. Drużyna Polek odniosła historyczny sukces – zajęła II miejsce (dotychczasowy dorobek medalowy pań to 2 brązowe medale: w latach 1980 i 2002). W klasyfikacji indywidualnej na III szachownicy Karina Szczepkowska wywalczyła srebro, a na IV szachownicy Klaudia Kulon – brąz. Rewelacyjnie grała rezerwowa Mariola Woźniak – wygrała wszystkie 6 partii. Na pierwszych szachownicach grały Monika Soćko oraz Jolanta Zawadzka.

Męska drużyna miała lepsze i gorsze chwile, ostatecznie zajęła VII miejsce.

Turniej OPEN wygrała reprezentacja USA (po raz pierwszy) przed Ukrainą i Rosją. W turnieju kobiet zwyciężyły Chinki wyprzedzając Polskę i Ukrainę..

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną relacją (również wideo) na stronach PZSzach.