Mistrzostwa Polski Dzieci 2024

W dniach 9 – 15 maja 2024 r. w Darłówku odbyły się Mistrzostwa Polski Dzieci. Najpierw grały grupy do lat 6 i do lat 7 (9-13.05), a po nich – grupy do lat 8 (13-18.05). Wszystkie grupy grały 9 rund, oddzielnie chłopcy i dziewczęta. Młodsze grupy grały tempem 30′ dla zawodnika plus 10″ na posunięcie, grupy do lat 8 – tempem 60′ dla zawodnika plus 30″ na posunięcie.

W czterech grupach do lat 6 i 7 grało w sumie 110 zawodników. W dwóch grupach do lat 8 – w sumie 82 zawodników. To oznacza spory spadek frekwencji w stosunku do ubiegłego roku – w grupach do 6, 7 o 1/5, w grupach do 8 lat aż o 1/4. W latach ubiegłych te zawody były organizowane w długi weekend majowy, co oznacza mniej potrzebnych dni urlopu. Przyczyną mniejszej frekwencji być może była właśnie zmiana terminu zawodów.

Również reprezentacja Szachowej Dwójki była mniejsza niż zwykle. W młodszych grupach reprezentowała nas tylko Wiktoria Trzcińska. W zawodach do 8 lat znów zagrała Wiktoria, dołączyli do niej Adaś Kotarbiński i Jaś Jastrzębski.

W obu turniejach Wiktoria zagrała znakomicie. Do 7 lat zajęła III miejsce, natomiast do 8 lat (ze starszymi przeciwniczkami) zajęła II miejsce. A to oznacza, że Wiktoria została Wicemistrzynią Polski, wywalczyła prawo startu w Mistrzostwach Europy Kadetów (Czechy, sierpień), w Mistrzostwach Świata Kadetów (Włochy, listopad) oraz prawo startu w przyszłorocznych Mistrzostwach Polski Młodzików do 10 lat. Brawo!!!

Adaś wygrał 2 partie z 9 i zajął 56. miejsce. Jaś wygrał 3 partie z 9 i zajął 50. miejsce (grał ze starszymi).

W klasyfikacji klubowej Mistrzostw Polski Dzieci do lat 8 Szachowa Dwójka zajęła 6. miejsce w Polsce i była najlepszym klubem z Mazowsza:

1. Fundacja KSz Polonia Wrocław 25,5 pkt. (7 zawodników)
  2. MUKS Stoczek 45 Białystok 23 pkt. (4 zawodników)