O stronie

W marcu 2014 wybrałem się po raz pierwszy na turniej szachowy dla dzieci. Nawet nie przypuszczałem, że siedmio-, sześcio-, a nawet pięciolatki rywalizują w turniejach szachowych, a do tego grają na zupełnie przyzwoitym poziomie, przypuszczalnie ogrywając już swoich dziadków i rodziców.

Z różnych opracowań, rozmów i własnych obserwacji dowiedziałem się, że szachy rozwijają w dzieciach wyobraźnię, pamięć, koncentrację, odpowiedzialność za własne wybory, szacunek do innych ludzi, odwagę, uczą efektywnego myślenia, uczą się uczyć (co w naszych dynamicznych czasach jest szczególnie ważne). A sam turniej? Zdecydowanie wolę widzieć dziecko przy szachownicy i wśród rówieśników, niż przy komputerze/tablecie/telewizorze.

Szybko przyszła refleksja: w naszym Grodzisku tak niewiele się dzieje, a przecież w mniejszych miejscowościach działają kluby szachowe, odbywają się regularne spotkania szachistów, cyklicznie organizowane są otwarte turnieje.

Chciałbym coś z tym zrobić. Jeśli Ty też chcesz – odezwij się. Nie trzeba nawet umieć grać w szachy: czasem brakuje kogoś do pomocy przy ustawianiu stołów, przy zapisach, fajnie przygotować dla dzieci jakieś kanapki, itp. Zapraszam do kontaktu: jkicinski@szachygrodzisk.pl.

Ja zacząłem od stworzenia tej witryny 🙂
Dopisek z 6.04.2016: Potem zacząłem prowadzić zajęcia szachowe dla dzieci, organizować turnieje, zostałem licencjonowanym sędzią szachowym, założyłem wspólnie z innymi rodzicami młodych szachistów Szachową Dwójkę – i to, co widzę, ciągle potwierdza, że warto przyciągać dzieci i młodzież do szachów, a potem wspierać je w rozwijaniu tej pasji 🙂

 

Dziękuję partnerowi technologicznemu tego serwisu: grodziskiej firmie LikeSoft. Polecam, to solidni fachowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux