II liga seniorów

II liga seniorów

Po raz pierwszy w historii klubu wystartowaliśmy w Drużynowych Mistrzostwach Polski – II liga. Prawo startu w tych rozgrywkach wywalczyliśmy wygrywając w tym roku Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza.

II liga jest rozgrywana systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund granych tempem 90 minut na partię plus 30 minut dodawanych po 40. posunięciu plus 30 sekund dodawanych po każdym posunięciu. Codziennie gra się jedną partię. Drużyny są 6-osobowe, na ostatniej szachownicy musi grać kobieta.

W tym roku II liga odbyła się w terminie 2 – 10 września w Jastrzębiej Górze. Na starcie stanęły 44 drużyny, mieliśmy 37. nr startowy. 6 najlepszych drużyn awansowało do II ligi, 11 najsłabszych spadło do lig wojewódzkich. Niestety znaleźliśmy się w gronie spadkowiczów – zajęliśmy 41. miejsce. To jednak nie oznacza, że za rok w II lidze nie zagramy – znów będziemy walczyć o awans w rozgrywkach wojewódzkich i spróbujemy powtórzyć tegoroczny sukces.

Nasz wyjazd objął honorowym patronatem burmistrz Grodziska Mazowieckiego p. Grzegorz Benedykciński. Dziękujemy za docenienie naszych działań i sukcesów na arenie województwa oraz dofinansowanie udziału w II lidze.

Początek był dla nas wymarzony – zagraliśmy z dwiema drużynami wyraźnie silniejszymi od nas rankingowo i oba te mecze wygraliśmy. Potem trafiliśmy na dwie drużyny, które – jak się później okazało – awansowały do I ligi. Te mecze wysoko przegraliśmy. Niestety z ostatnich pięciu meczów wygraliśmy tylko jeden, choć na szachownicach wyniki zdecydowanie mogły być dla nas korzystniejsze.

Wyniki Szachowej Dwójki w kolejnych rundach:

I runda /// YMCA Warszawa – Szachowa Dwójka 2,5:3,5
II runda /// GKSz Hetman Pilzno – Szachowa Dwójka 2:4
III runda /// Szachowa Dwójka – Krakowski Klub Szachistów 0,5:5,5
IV runda /// Szachowa Dwójka – UKS Sparta Białołęka 0,5:5,5
V runda /// KS Mogalo Warszawa – Szachowa Dwójka 4:2
VI runda /// Szachowa Dwójka – KS Korona Zakrzewo 2,5:3,5
VII runda /// UKS MDK Gdynia – Szachowa Dwójka 5:1
VIII runda /// Szachowa Dwójka – Wrocławski Klub Szachowy Hetman 1,5:4,5
IX runda /// AZS UMK Toruń – Szachowa Dwójka 3,5:2,5

Strona turnieju ze szczegółowymi wynikami: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/tdr_4833/

Skład naszej drużyny:

  1. IM Vasik Rajlich 5,5 pkt. (z 9) +4=3-2 ranking FIDE -7
  2. k+ Kacper Jarzębowski 3,5 pkt. +2=3-4 ranking FIDE -26
  3. I Karol Maciaszek 2 pkt. +1=2-6 ranking FIDE -33
  4. I+ Jacek Kiciński 4,5 pkt. +3=3-3 ranking FIDE +7
  5. I Vaclav Rajlich 2,5 pkt. +2=1-6 ranking FIDE+40
  6. I++ Magdalena Kicińska 4 pkt. +2=4-3 ranking FIDE +113 – wszystkie przeciwniczki Madzi miały rankingi wyższe o minimum 249 pkt.
Z założenia w rozgrywkach seniorskich dajemy możliwość zdobywania doświadczenia naszym juniorom. W naszym składzie było troje juniorów, wszyscy stanęli przed trudnym wyzwaniem mierzenia się z przeciwnikami wyraźnie silniejszymi rankingowo. Ich udział na pewno odbije się pozytywnie na dalszym rozwoju szachowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux