Eliminacje do MPM i OOM

W dniach 18-23 września w Bęsi odbyły się międzywojewódzkie eliminacje do Mistrzostw Polski Młodzików oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli do przyszłorocznych mistrzostw Polski do lat 10, 12 i 14. Nasz makroregion to województwa mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie, co roku inne województwo organizuje te zawody, tym razem organizatorem był Warmińsko-Mazurski Związek Szachowy. System rozgrywek zależy od liczby zawodników w danej grupie, tempo gry to 90 minut na partię dla zawodnika i 30 sekund dodawane po każdym posunięciu.

W sześciu grupach rywalizowało w sumie 110 zawodników i zawodniczek (o 30 więcej niż rok temu). Szachową Dwójkę reprezentowało trzynaścioro młodych szachistów (nasz rekord frekwencji, w zeszłym roku grała ósemka). W grupach do 9 lat awans na Mistrzostwa Polski Młodzików uzyskuje pierwsza szóstka, w grupach do 11 i do 13 lat – tylko pierwsza czwórka. Co ciekawe spośród 28 miejsc z awansem aż 24 zajęli zawodnicy z mazowieckiego.

Szóstka zawodników Szachowej Dwójki wywalczyła awans, pozostali mogą jeszcze wywalczyć awans w listopadowych półfinałach w Pokrzywnej (grupy do 9 i 11 lat) i Jastrzębiej Górze (grupy do 13, 15, i 17 lat). Niesamowitym finiszem popisał się Michał Bombiński: po słabym początku (1 z 3) wygrał pozostałe 6 partii i wygrał swoją grupę. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie stało przed naszymi chłopakami z C13 – Vasikowi, Karolowi i Dominikowi zabrakło naprawdę niewiele. Wiktoria i Vasik przegrali awans punktacją pomocniczą.