Mistrzostwa Polski Młodzików 2024

W dniach od 10 do 17 marca w Jastrzębiej Górze zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Młodzików (do 10 lat). Mistrzostwa Polski Młodzików co roku są pierwszymi zawodami rangi mistrzostw Polski. Formuła przypomina zawody dla starszych grup wiekowych: 9 rund, zwykle 1 partia dziennie, tempo 4-godzinne. Uczestnicy są wyłaniani drogą eliminacji: 10 miejsc dla piątek najlepszych w swoich rocznikach w Mistrzostwach Polski w 2023 r., po 6 miejsc dla każdej z 8 stref międzywojewódzkich, 10 miejsc z Półfinałów Mistrzostw Polski. W tym roku Mistrzami Polski Młodzików zostali: Lila Rządkowska (Fundacja KSz Polonia Wrocław) oraz Ignacy Bułhako (MUKS „Stoczek 45” Białystok).

Szachową Dwójkę reprezentowało pięcioro młodych szachistów. Z zawodów wrócili zdecydowanie „z tarczą” 🙂

👏 Staś Lenkov zajął rewelacyjne 6️⃣ miejsce w Polsce i zyskał 99 pkt. w rankingu FIDE.
👏 Weronika Trzcińska zajęła świetne 8️⃣ miejsce, wypełniła normę na I kategorię, a na kwietniowej liście FIDE pojawi się z imponującym rankingiem 1541.
👏 Wojtek Łoboda był 17, ale w swoim roczniku (2015) zajął 4️⃣ miejsce, co daje mu bezpośredni awans na przyszłoroczne Mistrzostwa, na kwietniowej liście Wojtek przebije 1600 pkt.
👏 Wiktoria Trzcińska zajęła 38. miejsce ocierając się o normę na II kategorię (było naprawdę bardzo blisko). Wiki ma dopiero 7 lat – grała jak równy z równym z przeciwniczkami o 2-3 lata starszymi od siebie (i uzyskała 50%).
👏 Lilka Owczarzak zajęła 49. miejsce. Białymi ugrała 4 z 5, ale niestety wszystkie partie czarnymi przegrała.

Staś pobił klubowy rekord. Dotychczas najwyższe miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików zajęła Ania Kicińska. Było to 9. miejsce w szachach szybkich (Rzeszów 2019). Życzymy Stasiowi, by w blitzu i rapidzie w Krakowie wypadł jeszcze lepiej.

Najlepszymi zawodnikami ze strefy mazowieckie / warmińsko-mazurskie byli Staś i Weronika!!!

Dzięki wszystkim naszym zawodnikom Szachowa Dwójka wypadła rewelacyjnie na tle innych klubów. Podsumowanie punktów wszystkich reprezentantów poszczególnych klubów wygląda tak:

1️⃣ MUKS „Stoczek 45” Białystok 38,5 (8 zawodników)
2️⃣ Fundacja KSz Polonia Wrocław 34 (7 zaw.)
3️⃣ UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Maz. 26,5 (5 zaw.)
4️⃣ UKS „Czternastka” Warszawa 20,5 (4 zaw.)
5️⃣ Gens Una Sumus Kraków 20,5 (5 zaw.)

Warto zaznaczyć, że z pięciu najliczniej reprezentowanych klubów to Szachowa Dwójka ma najwyższą średnią liczbę punktów zawodnika.

Gratulacje dla całej naszej ekipy i dla każdego z osobna!!!